Tire Müzesi Nerede?

TİRE MÜZESİ İletişim Bilgileri

Adres: Ketenci Mah. Alay Meydanı No:10 Tire/İZMİR
Müze Ziyaret Saatleri (Yaz/Kış): 08.30-17.30

Tire Müzesi Müdürlüğü telefon numarası: 0 232 512 43 60

*Tire Müzesi, Kültür Bakanlığı’na bağlı bulunmaktadır.

Müze Hakkında:
En eski ilçe müzelerinden biri olan Tire Müzesi, II. Murat’ın kumandanlarından Halil Yahşi Bey’in yaptırdığı Yahşi Bey Zaviyesi içinde Tire Halk Evi Müze Kolu tarafından 1935 yılında kurulmuştur. 1946 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nce tescil edilip devlet müzesi olarak hizmete açılmıştır. Bu tarihten 1971 yılına kadar Yahşi Bey Cami içinde hizmet vermiştir. 1971 yılında şimdiki binasında hizmete açılmıştır.
Müzede taşınır kültür varlıkları iki salonda teşhir edilmektedir. Arkeoloji salonunda; M.Ö. 3500 ile M.S. 1100 yıllarına ait heykeller, mezar stelleri, mermer masa ayakları, mermer ve pişmiş toprak lahitler, cam eserler, bronz eserler, pişmiş toprak figürinler sergilenmektedir. Etnografya salonunda; yazı takımları, Osmanlı Dönemi’ne ait erkek ve kadın kıyafetleri, el işlemesi karyola örtüleri, peşkirler, Avrupa kökenli olup Osmanlı Dönemi’nde kullanılan seramikler, Çanakkale seramikleri, tablolar, halılar sergilenmektedir.
Bu salonların dışında müzenin ön ve arka bahçesinde açık teşhir kısımları bulunmaktadır. Ön bahçede Roma- Bizans- Yunan ve Helenistik devirlerden kalma mermerden yapılmış sütun başlıkları, lahit parçaları, pişmiş topraktan yapılmış küpler, arka bahçede ise İslami dönemlere ait mezar taşları kronolojik bir sırayla sergilenmektedir.

Benzer İçerikler

Yorum Ekle